Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter embere szégyelli magyarságát

Kollár Kinga maga vallott arról, hogy néha szégyelli, hogy magyar.

Gyors kérdések: Orbán Ráhelt, a BDPST Koncept alapítóját a főváros erősségeiről és fejlődési lehetőségeiről kérdeztük.
Hogyan látja Budapest turizmusát a globális trendek tükrében?
Budapest jól rezonál a világban egyre erősebben megnyilvánuló trendekre. A főváros ma már azoknak a tudatos utazóknak a kedvence, akik túl vannak a klasszikus Róma–Párizs–London háromszögön, és valami mást keresnek. Az utazók egyre inkább vágynak arra, hogy
ne csak nézzenek, hanem érezzenek is – hogy megérintse őket egy város hangulata, ritmusa, lelke.
Budapest pontosan ilyen: egy európai főváros, amely még mindig felfedezetlen annyira, hogy tudjon meglepetést szerezni, de ahol már az első nap után úgy érzed magad, mintha helyi lennél.
Kiknek vonzó Budapest? Hogyan lehet elérni a prémiumturistákat?
Nem igazán szeretem használni a prémiumturista kifejezést; sokkal inkább azt mondanám, hogy Budapestnek azok az utazók „állnak jól”, akik nyitottak, kíváncsiak, értik a város rétegeit, sokszínűségét, és vigyáznak is rá. Ők nemcsak „végigmennek” rajta, hanem kapcsolódnak ahhoz, ami benne történik. Rájuk kellene fókuszálnunk a kommunikációnkban. Az is jól látszik, hogy
Budapestet sokan olyan városként élik meg, ahol az élmény messze túlszárnyalja az amúgy is pozitív elvárásaikat.
Itt gyakran nem azt kapod, amire számítasz, hanem többet. Ha négycsillagos élményre készülsz, könnyen lehet, hogy ötcsillagos érzéssel távozol. Ez nemcsak a szállásokra, hanem a kulturális programokra, a gasztronómiára, a város hangulatára is igaz. Budapest gyakran túlteljesíti önmagát, és ettől lesz igazán emlékezetes. Ezt az élményt kellene erősítenünk – egyedi tartalmakkal, hiteles márkaépítéssel, valamint a szolgáltatások minőségét célzó beruházásokkal tudjuk megtartani és még inkább idehozni ezeket az utazókat.
Mi a főváros erőssége más közép-európai városokhoz viszonyítva? Miben kell még erősödnie a Budapest márkának?
Budapest egyik legnagyobb erőssége a sokszínűsége. Itt nem kell választanod a történelem és a kortárs kultúra között – minden megvan, egymás mellett természetesen. Mindenre van tér, és mindenhez tartozik egy autentikus környezet. Egyik nap piacozol, másik nap felfedezel egy különleges dizájnboltot, este fürdőzöl, a következő napon kortárs galériát látogatsz. És közben ott van a Duna és a Lánchíd, amely nemcsak látványban, de hangulatban is összefogja a várost – két ikon, amelyhez mindenki tud kapcsolódni. Szintén fontos, hogy Budapest biztonságos, nyitott, barátságos. Nemrég a TikTokon láttam egy lány videóját, aki arról mesélt, milyen felszabadító érzés volt neki Budapesten lenni nőként egyedül, mégis valahogy az első perctől otthonosan mozogva. Ez számunkra a BDPST Konceptnél is visszaigazolás volt, megerősítette, amit mi gondolunk a városunkról. Ami viszont még hiányzik, az az egységes, erős városüzenet, amit a sarki kávézó éppúgy képviselhet, mint egy nagy szálloda. Valami olyasmire lenne szükség, mint Párizsnak a „fények városa” vagy az Eiffel-torony – csak a miénk.
Talán épp a Lánchíd vagy a Duna lehetne az, ami köré ez az üzenet felépül.
Hogyan lehet népszerűsíteni a vidéki desztinációkat a külföldiek körében?
A vidéki turizmus motorja a hazai közönség, így nem szabad csak a külföldi turistákra építeni. Ha mi magunk újra vagy mélyebben felfedezzük Magyarországot, ha tényleg rácsodálkozunk a saját borvidékeinkre, városainkra, tájainkra, az lesz az a lelkesedés, amit tovább tudunk adni a külföldieknek is.
Először nekünk, magyaroknak kell szerethetővé tenni ezeket a helyeket.
Ezzel párhuzamosan persze fontos az is, hogy a külföldiek számára ne különálló célpontként jelenjen meg a vidék, hanem természetes, organikus kiegészítője legyen a budapesti itt-tartózkodásnak. Szentendre, a Balaton vagy egy-egy borvidék tökéletes plusz egy napos élmény lehet az utazásuk meghosszabbítására. A kulcs a jól megfogalmazott és kommunikált márkaüzenet lehet.
Nyitókép: Mandiner-archív